Kriptovaliuta ir bitkoinas – svarbiausi aspektai

Ko gero ne vieną kartą sekdami technologijų naujienas pastaruoju metu esate girdėję frazes “bitkoinas” ar “kriptovaliutos”. Nenustebkite, tai vienos naujausių bei reikšmingiausių pastarojo dešimtmečio technologinių išradimų. Šiame straipsnyje pateiksime esminius dalykus apie kriptovaliutų išradimą: jų  kilmę, kaip žmonės iš to uždirba ir kokių tendencijų galima tikėtis ateityje.

kriptovaliuta ir bitkoinas
Kriptovaliutos – revoliucinis išradimas finansų pasaulyje.

Kriptovaliuta – kas tai?  jų reikšmė ir kilmės istorija

Norint suvokti kas yra “bitkoinas” visų pirma reikia įsigilinti į sąvoką “kriptovaliuta”. Kriptovaliuta – tai nereguliuojama, virtuali valiuta kuri leidžia atlikti pirkimus internete nenaudojant jokių bankų ar kitų tarpininkų. Graikiška žodžio šaknis „Crypto“ (gr. užslaptintas) mums rodo apie šios valiutos anonimiškumą ir paslaptingumą.

Kadangi tai – virtualios erdvės produktas, ši valiuta savo tiesioginio fizinio pavidalo neturi. Čia nebus matyti nei banknotų su žymiais šalių asmenimis, nei monetų žvangančių kišenėse, už jos nestovės jokia valstybė ar bankas ir negalės tiesiogiai kontroliuoti.

Kaip veikia kriptovaliutos?

Jeigu esate kada siuntęsi filmą ar kompiuterinį žaidimą naudojantis „Torrent“ programėlėmis, ko gero žinote, jog jūs nesisiunčiate iš vieno konkretaus šaltinio – jūs anonimiškai dalinatės tuo failu su keliais kompiuteriais iš eilės. Kitaip tariant esate vadinamosios „peer-to-peer“ arba didelės, tarpusavyje sujungtos kompiuterių sistemos dalyvis. Kriptovaliuta veikia panašiu principu.

Vykstant, bet kokiam finansiniam pavedimui, jūsų duomenys yra įrašomi į virtualų informacijos bloką (tai kiek ir kokios rūšies pinigų turite savo virtualioje piniginėje, kiek pervedėte ir gavote iš kito asmens ir t.t). Ši informacija tame bloke ir yra saugoma. Kiekvieno veiksmo informacijos blokai yra kabinami į ilgą informacijos grandinę kuri yra vadinama „blockchain“ arba blokų grandies technologija. Kiekvienas valiutos vartotojas (kitaip tariant, kiekvienas sistemoje esantis kompiuteris) žino, kiek kas kam pervedė pinigų ir kiek kas kokios valiutos turi.

Neišsigąskite, jūsų duomenys, nors ir yra didžiulės kompiuterių sistemos dalis, yra užšifruoti ir tik jūs savo finansines transakcijas galite valdyti.

Kriptovaliutų sistemos esmė ir slypi šiame anonimiškumo principe. Kadangi jūsų duomenys yra užšifruoti ir paskirstyti didelioje informacijos grandinėje, jūs taip esate apsaugotas nuo potencialios vagystės ar įsilaužimo. Pagalvokite, jeigu tokia svarbi informacija būtų saugoma vienoje vietoje (arba serveryje) tokioje kaip tradicinė banko sąskaita, tai labai padidintų jos vagystės riziką.

Situacijos pavyzdys:

Jeigu Marius norėtų pervesti tam tikrą kiekį pinigų Tomui į sąskaitą, kad ta transakcija įvyktų, reikalingas visų grandinėje esančių kompiuterių patvirtinimas. Ties šiuo principu ir prasideda kriptovaliutinis uždarbis.

Kriptovaliutinis uždarbis

Už tai, kad kompiuteris atlieka sudėtingus matematinius skaičiavimus ir patvirtina, jog transakcija yra teisinga ir saugi, jis kaip, grandinės dalyvis, už atlygį gauna tam tikrą valiutos dalį. Šis metodas dar kitaip yra vadinamas valiutos kasimu (angl. Mining).

Šiam procesui atlikti yra reikalingi ypač galingi kompiuteriai, kadangi dalyvavimas tokioje didelėje informacijos grandinėje iš kompiuterio pareikalauja labai didelio kiekio resursų. Tai, natūraliai reikalaus didelių investicijų iš kompiuterio savininkų. Visų pirma reikės geros techninės įrangos: papildomų vaizdo ploksčių, galingų procesorių įsigijimo.

Vėliau seka tinkama programinė įranga skirta prieš tai minėtiems skaičiavimams atlikti. Kriptovaliutos kasėjai prisideda prie to, jog šios pobūdžio valiutos ir visa transakcijų sistema apskritai, išliktų sklandi ir saugi.

Turima valiuta yra laikoma asmens kriptovaliutos piniginėje kuri taip pat yra programinės įrangos pavidale, jos darbas yra priimti jūsų pirktus ar gautus pinigus ir pervedinėti į kitas sąskaitas bei nuolatos rodyti jūsų turimos vertę atsižvelgiant į jos rinkos kainas.

Žinoma, kasimas nėra vienintelis metodas užsidirbti iš kriptovaliutų.

Internete galima rasti įvairių būdų, tokių kaip paskolinimas kitiems, reklamų pardavinėjimas tam tikrose svetainėse, ar mikro darbų vykdymas (anketų pildymas, straipsnių rašymas) iš kurių galima užsidirbti. Tačiau, ko gero daugiausiai pelno galintis atnešti per trumpiausią laiką būdas – kriptovaliutų mainai.

Šiuos mainus reikėtų įsivaizduoti visai kaip akcijų biržą. Jūs perkate tam tikrą kiekį kriptovaliutos ir laukiate, kol jos kaina kils, tada parduodate. Taip pat ir atvirkščiai, perkate tuo metu kol kainos nėra didelės.

Savaime aišku, toks pirkimas/pardavimas turi ir savitos rizikos, galite padaryti klaidą ir neapskaičiavus prarasti didelius pinigus, todėl tokį būdą rekomenduotina daryti, tik žinant visos sistemos niuansus ir įgavus daugiau patirties.

Apibendrinant kriptovaliutas:

Be jokios abejonės, kalbant apie kriptovaliutas, kaip ir apie kiekvieną dalyką, galima išskirti tiek pliusų, tiek minusų:

Kriptovaliutų pliusai:

  •  Nesurištos su bankais, valstybėmis ir negali būti paveikta infliacijos.

Spręsdama tam tikras ekonomines problemas visuomenėje, valstybė bei centrinis bankas gali atitinkamai reguliuoti tradicinės valiutos vertę. Prispaudinus daugiau pinigų ir paleidus juos į rinką, pinigai atitinkamai nuvertėja ir jie turi mažiau galios. Tuo tarpų kriptovaliutos turi ribotą vienetų skaičių – pvz. „Bitcoin” – 21mln.

  • Anonimiškos, saugios ir greitos.

Apsiperkant internete jūsų duomenys lieka jūsų pačių kontroliuojama nuosavybė. Čia – ne kaip tradiciniame banke, jūsų duomenų bazėse nebus

Kriptovaliutų minusai:

  • Labai svyruojančios rinkos kainos. Organizuotos grupės gali laisvai manipuliuoti kainomis, kadangi jokios išorinės kontrolės čia nėra.

Pavyzdžiui, įsivaizduokite: tam tikra kriptovaliutos rūšis šiuo metu yra nedidelės vertės. Susirenka organizuota, didelė žmonių grupė ir nuperka labai didelį kiekį šios valiutos. Natūralu, jog šios valiutos kaina rinkoje iškils, kadangi didelė dalis bus nupirkta. Kainai pakilus, jie ją staigiai parduos, taip gerokai uždirbdami ir vėl nuvertindami valiutą.

  • Transakcijų suvaldyti neįmanoma.

Pervedus tam tikrą valiutos kiekį kitam asmeniui pinigų grąžinimas nėra įmanomas. Jeigu padarėtė klaidą, jos ištaisyti nebegalėsite. Taip pat stebėkite kokią pinigų sumą įvedate pirkdami ir pardavinėdami valiutą

Bitkoinas

Tai pati pirmoji ir iki šiol populiariausia išlikusi kriptovaliutos forma, atsiradusi virtualioje erdvėje 2009 metais. Šią mainų formą kaip koncepciją moksliniame darbe pateikė asmuo vardu – Satoshi Nakamoto. Vis dėl to, tai tik pseudonimas. Iki šiol nėra aišku, kas yra tikrasis žmogus ar žmonės yra sugalvoję tokią genialią įdėją.

Viskas prasidėjo nuo to, jog šiuo pseudonimu pasivadinęs anonimas internete paskelbė savo principus, tinkamai sutvarkytame akademiniame darbe ir kėlė savo idėjos populiarumą siuntinėdamas jo kopiją po forumus ir skatindamas aršias diskusijas.

Išleidęs pirminę bitkoinų programos versiją, jis ją nuolatos tobulino kartu dirbdamas su kitais programuotojais. Vėliau, pradėjus augti kriptovaliutai, jis 2011m. visiškai dingo ir žmonės daugiau iš jo pusės nieko negirdėjo.

Yra daug spekuliacijų apie Satoshi Nakamoto asmenybę. Šiame vaizdo įraše iš „CNBC“ yra atsižvelgiama į populiariausias teorijas ir svarstoma, kaip asmenybės atskleidimas galėtų paveikti bitkoinų vertę:

Kursas – pokyčiai ir dabartinis

kriptovaliuta ir bitkoinas 2
Bitkoino visų laikų kurso pokytis.

Kadangi kriptovaliutų populiarumas visuotinai auga žmonių tarpe, natūralu, jog populiariausia valiuta taip pat augs. Lentelėje galite pamatyti visų laikų kainos pokyčius „bitcoin“ platformoje lyginant su JAV doleriu (USD).

Kaip matote šiuo metu, t.y. 2018m. Kovo 12d. 1 Bitcoin vertė – 9,381,53 JAV dolerių.

Ateities tendencijos ir kriptovaliutos Lietuvoje

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja vos kelios kriptovaliutų entuziastų bendruomenės internete. Populiariausioje iš jų https://kriptovaliutos.org/ žmonės turi galimybę užsisakyti virtualios kasyklos paslaugas bei diskutuoti įvairiomis temomis forumuose.

Kadangi, kriptovaliutų principas žada tik populiarėti, galima tikėtis tik didesnio dėmesio tiek iš Lietuvos, tiek ir Pasaulio žmonių šiai visiškai naujai technologijai, pakeitusiai finansinį pasaulį iš esmės.

 

Susiję Įrašai

Verslas
Taip Pat Skaitykite
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
balsų skaičius - 1
vidutinis įvertinimas - 5,00 iš 5
Loading...